Czas na europejskie puchary

VBW Arka Gdynia w Eurolidze, a PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski w Eurocup, walczyć będą o awans do kolejnej rundy europejskich pucharów. Dla zespołu z Pomorza będzie to runda rewanżowa, natomiast swoją przygodę rozpocznie dopiero zespół trenera Dariusza Maciejewskiego.

Rozgrywki Euroligi oraz EuroCup, podobnie jak kwalifikacje do EuroBasketu rozgrywane są w tym sezonie w formie „zamkniętych turniejów – baniek”. Mistrz Polski pierwszy turniej rozegrał w Stambule, gdzie przegrał kolejno (57:89) z ASVEL Lyon, (70:80) z Fenerbahce Stambuł oraz (76:85) z ZVVZ USK Praha. Taki bilans dość mocno utrudnia walkę o awans w rundzie rewanżowej, jednak w dalszym ciągu jest to realne. – Na pierwsza rundę jechałyśmy w dobrych nastrojach, zmotywowane, a okazało się, że nasze tempo gry i fizyczność nieco odstaje od poziomu rozgrywek europejskich – mówi Aldona Morawiec.

– Mając w pamięci pierwsze spotkania myślę, że jesteśmy lepiej przygotowane do twardszej gry i pokażemy to na parkiecie – dodaje.

Trener Gundars Vetra do dyspozycji będzie miał, wszystkie kluczowe zawodniczki. Tak więc Alice Kunek, Laura Miskiniene, Marissa Kastanek, Barbora Balintova, Artemis Spanou czy też Angelika Slamova, będą miały kolejną szansę aby pokazać swoją bardzo dobrą formę z rozgrywek Energa Basket Ligi Kobiet również na parkietach euroligowych w czeskiej Pradze.

Awans wywalczą dwie pierwsze drużyny.

Tabela grupy B:
1. LDLC ASVEL Feminin 2/1
2. ZVVZ USK Praha 2/1
3. Fenerbahce Oznur Kablo 2/1
4. VBW Arka Gdynia 0/3

Terminarz:
19.01 16:00 VBW Arka Gdynia – ASVEL Lyon
21.01 16:00 Fenerbahce Stambuł – VBW Arka Gdynia
22.01 19:00 ZVVZ USK Praha – VBW Arka Gdynia

W zupełnie innym miejscu niż VBW Arka, jest obecnie wicemistrz Polski z sezonu 2018/2019 z Gorzowa Wielkopolskiego. Sezon EuroCup również nie miał możliwości rozpocząć się planowo, a kolejne przekładane starty doprowadziły wszystko do połowy stycznia. „Bańka” odbędzie się Brnie, czyli będzie oddalona o ok. 200 km od stolicy Czech.

InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski za rywali będzie mieć dobrze spisujące się w lidze czeskiej KP Brno (11/4) oraz przeciętny w lidze tureckiej Elazig Il Ozel Idare (5/12) i MBA Moskwa (7/4). Z trójki rywali najmocniej wygląda mimo wszystko Elazig, który w swoim składzie ma bardzo dobrze znane i doświadczone zawodniczki, jak – Nika Baric, jelena Dubljevic czy też Kelsey Michell. Jest także Emma Cannon, która będzie prawdziwą przeszkodą dla Megan Gustafson oraz Cheridene Green.

Awans wywalczą dwie pierwsze drużyny.

Terminarz:
19.01 18:00 InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp. – KP Brno
21.01 15:00 Elazig Il Ozel Idare – InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp.
22.01 15:00 MBA Moskwa – InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp.

Źródło: Tauron Basket Liga Kobiet