15. kolejka – derby w Toruniu, Ślęza w Gdyni o przełamanie

W Toruniu (sobota, godz. 16:00) odbędą się derby, które niezaleznie od sytuacji drużyn, elektryzują i dostarczają ogromnych emocji. Jak będzie tym razem? O przełamanie w Gdyni z GTK (sobota, godz. 16:00) zagra wrocławska Ślęza, jednak tutaj pierwszego zwycięstwa dość mocno zamierza także wypatrywać prowadząca GTK – Jelena Skerović. 

GTK Gdynia – 1KS Ślęza Wrocław, sobota, godz. 16:00 TRANSMISJA W TVCOM

Do Gdyni przejeżdża wrocławska Ślęza, która w dalszym ciągu czeka na przełamanie. Ostatnia wygrana miała miejsce 24 października 2020 roku, a po niej nastąpiła seria ośmiu (8) porażek z rzędu. Wydawało się, że przełamanie nastąpi w poprzedniej kolejce w Toruniu… Tam jednak bardzo słabo grająca drużyna trenera Arkadiusza Rusina także przegrała. Jak będzie w Gdyni? Jeśli cały zespół zagra tak jak przeciwko Enerdze, to nic dobrego to nie wróży. Przede wszystkim trzeba poprawić skuteczność, lecz dużo do zrobienia będzie także w obronie. GTK ma kim postraszyć i z całą pewnością Jelena Skerović czuje, że to spotkanie można wygrać i tym samym zanotować pierwszą wygraną w obecnym sezonie. Największym zagrożeniem ze strony gospodyń powinna być Marta Marcinkowska (12,5pkt/m), lecz są także Kamila Borkowska (6,7pkt/m) czy też Julia Niemojewska (8,3pkt/m). Po drugiej stronie za zdobywanie punktów głównie odpowiada obecnie Stephanie Jones (17,2pkt/m) oraz jeśli zagra – Alesia Sutton (19,3pkt/m).

CTL Zagłębie Sosnowiec – VBW Arka Gdynia, sobota, godz. 17:00 TRANSMISJA W TVCOM

Po bardzo dobrym, jeśli nie najlepszym meczu w sezonie – VBW Arka Gdynia wybrała się w daleką podróż na południe Polski. Tam niespodziankę będzie chciało sprawić Zagłębie, które będzie ponownie liczyć na kunszt strzelecki Sydney Wallace (23,5pkt) oraz wszechstronność Jessicy January (15,6pkt/m, 7,1zb/m, 6,4as/m). Prawdziwa walka rozegra się pod tablicami, gdzie Oumou Toure i Tori Jarosz będą próbowały zatrzymać Laure Miskiniene!

W ostatnim meczu z CCC przyjezdne zanotowały prawdziwy festiwal „trójek” i jeśli powtórzą to w Sosnowcu, to z łatwością zgarną dwa punkty.

Drużyna trenera Adama Kubaszczyka natomiast w ostatnim meczu, przegrała na wyjeździe z wicemistrzem KS Basket 25. Jednakże zbytnio nie odstawała od rywalek i gdyby w ostatnich minutach, nie zawiodła skuteczność to mecz ten mógłby się zakończyć zupełnie innym wynikiem.

Energa Toruń – KS Basket 25 Bydgoszcz, sobota, godz. 16:00 TRANSMISJA W TVCOM

Derby pomiędzy odwiecznymi rywalami od lat wzbudzają ogromne emocje, jednak czy tak będzie również teraz? W pierwszym meczu w tym sezonie KS Basket 25 z łatwością pokonał bardzo osłabioną Energę, lecz teraz drużyna z Torunia wygląda nie o dwie (a nawet trzy) klasy lepiej niż poprzednio. Czy to zaskoczy team prowadzony przez Piotra Kulpeksze?

Skuteczna Sarah Sagerer (15,8pkt/m), dobrze grająca Briahanna Jackson (9,5pkt/m) i jeśli zagra Kirby Burkholder, mogą spróbować powalczyć z rywalem. Największą jednak przewagę KS Basket 25 będzie miał pod tablicami, gdzie Cierra Burdick i Shante Evans już przed rozpoczęciem spotkania mają ogromną przewagę. Jest jeszcze Janessa Jeffery (16,2pkt/m), której jeśli zostawi jej się trochę miejsca, to potrafi dość mocno dać się we znaki.

Pamiętajmy jednak, że każde derby rządzą się swoimi prawami.

Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin – PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp., sobota, godz. 18:00 TRANSMISJA W TVCOM

W Lublinie typowana do pierwszej „czwórki” przez Dariusza Maciejewskiego „Pszczółka”, będzie walczyć z mającą spore aspiracje drużyną z Gorzowa Wlkp. Wyjazd gospodyń w ostatniej kolejce do Gdyni i mecz z VBW Arką, został przegrany – lecz nie było to złe spotkanie. Aż 27 punktów (10/14 z gry) rzuciła wówczas Morgan Bertsch, a 16 dodała Karolina Poboży (8/10 z gry). Tym razem również na wysokości zadania będą musiały stanąć wysokie zawodniczki z talii Krzysztofa Szewczyka, które walczyć będą z Megan Gustafson (20,1pkt/m, 9,6zb/m) oraz Cheridene Green (13,4pkt/m, 8,9zb/m).

Ciekawie będzie także na obwodzie, gdzie Jennifer O’Neill, Martina Fassina i Ilaria Milazzo spróbują być bardziej skuteczne od Borislavy Hristovej, Dominiki Owczarzak i Shatori Walker-Kimbrough.

Enea AZS Poznań – DGT AZS Politechnika Gdańska, sobota, godz. 16:00 TRANSMISJA W TVCOM

Do bardzo ciekawego spotkania dojdzie w Poznaniu, gdzie Politechnika Gdańska pojedzie bronić 4 – punktowej zaliczki z pierwszego meczu. Małe punkty będą tutaj być może bardzo ważne, jeśli chodzi o końcową pozycję w sezonie zasadniczym i awans do fazy play – off. Dla obu zespołów również awans do play – off będzie dość sporym wydarzeniem, także stawka spotkania będzie jeszcze większa.

W ostatniej kolejce Politechnika do samego końca walczyła z drużyną z Gorzowa Wlkp., jednak po błędach w samej końcówce poległa. Zupełnie inaczej było w meczu Enea AZS z GTK Gdynią, gdzie gospodynie nie miały problemów z wygraną. W tym meczu trener Grzegorz Zieliński dał także więcej pograć „ławce”, przez co więcej czasu na odpoczynek miały zagraniczne liderki. W meczu z PG bardzo ciekawie zapowiada się walka Gmrice Davis z Ruth Hamblin oraz starcie Tiffany Brown z Jazmine Davis. Nie można również zapominać o rozpędzonej w ostatnich meczach Jovanie Popović, która z całą pewnością będzie chciała w tak ważnym meczu udowodnić swoją wysoką formę.

Źródło: Tauron Basket Liga Kobiet