Czarni wygrywają w Łańcucie, Kołobrzeg walczy o 1. ligę

Mocno od miejsca w pierwszej trójce na koniec sezonu zasadniczego oddalił się Rawlplug Sokół, który w Łańcucie uległ STK Czarnym Słupsk. Niezwykle interesująca jest walka w dolnych rejonach tabeli. Po tym jak szóste zwycięstwo w sezonie zanotowała Energa Kotwica, pokonując na własnym parkiecie pozostającą bez wyjazdowego sukcesu Zetkamę Doral Nysa. Atutu własnej sali nie wykorzystał też Weegree AZS Politechnika Opolska.

W historii pierwszej ligi takiego sezonu jeszcze nie było. Do końca sezonu zasadniczego, po którym ligę opuści ostatni zespół, pozostało zaledwie sześć kolejek, a różnica pomiędzy szóstą a ostatnią drużyną wynosi zaledwie trzy zwycięstwa! Z walki o pozostanie w rozgrywkach nie rezygnuje Energa Kotwica, która wygrała trzecie spotkanie z rzędu w Kołobrzegu. 

"Czarodzieje z Wydm" jeszcze w połowie czwartej kwarty przegrywali z Zetkamą Doralem Nysa, ale kolejny fragment meczu wygrali 15:4. Dobrze grą miejscowych kierował Jakub Stanios – 15 pkt i 8 asyst. Najwięcej punktów uzyskał Łukasz Bodych – 17, który w końcówce trafił ważną trójke.

Szansy na oddalenie się od ostatniego miejsca w lidze nie wykorzystał beniaminek z Opola. Zespół Rafała Knapa nie sprostał Timeout Polonii 1912 przegrywając trzy pierwsze kwarty starcia. W piątym spotkaniu z rzędu przynajmniej 16 punktów i 6 zbiórek miał Hubert Pabian. Miejscowym nie pomogła duża wszechstronność Przemysława Szymańskiego – 13 pkt, 9 zbiórek, 7 asyst i 2 przechwyty.

Mecz czołowych drużyn pierwszej ligi rozpoczął się od dobrej gry Rawlplug Sokoła, który w połowie drugiej kwarty prowadził 33:21. Kolejny fragment spotkania Czarni wygrali jednak 11:0, pod koniec drugiej kwarty zbliżając się na odległość jednego trafienia z gry. 

Po zmianie stron częście na prowadzeniu znajdowali się przyjezdni. Dobre momenty w trzeciej kwarcie zanotowali Patryk Pelka i Filip Małgorzaciak, którzy rzucili 15 z 21 punktów zespołu. W ostatniej odsłonie w zdobywanie punktów włączyli się inni gracze. Tak dużej liczby dobrze dysponowanych graczy, nie miał w swojej talii trener Dariusz Kaszowski. 

Pięciu zawodników Rawlplug Sokoła: Damian Janiak, Filip Małgorzaciak, Adrian Kordalski, Patryk Pełka i Wojciech Fraś uzyskało w Łańcucie przynajmniej 11 punktów. Dla porównania w Rawlplug Sokole tylko trzech. Dobrego dnia nie mieli podstawowi podkoszowi miejscowych Maciej Klima i Rafał Kulikowski, którzy łącznie rzucili tylko 4 punkty, trafiając tylko 1 z 8 rzutów z gry. 

Wyniki 24. kolejki pierwszej ligi

[mecz 96771]

[mecz 96773]

[mecz 96776]

KS Księżak Łowicz – Biofarm Basket Poznań (niedziela, godzina 17:00)
Miasto Szkła Krosno – Górnik Trans.eu Wałbrzych (niedziela, godzina 18:00)
WKK Wrocław – Elektrobud-Investment ZB Pruszków (środa, godzina 18:00)

Źródło: Polski Związek Koszykówki