Dół tabeli wygrywa z czołówką w 1LM

Trwa zacięta walka o uniknięcie ostatniego miejsca w pierwszej lidze, które skutkuje spadkiem do niższej klasy rozgrywek bezpośrednio po sezonie zasadniczym. Drugie spotkanie na własnym parkiecie w 2020 roku zanotowała Energa Kotwica Kołobrzeg, pokonując walczący o pozycję lidera Górnik Trans.eu Wałbrzych. Dogrywka rozstrzygnęła także o zwycięstwie Weegree AZS Politechniki Opolskiej nad STK Czarnymi Słupsk. Z powodu nadmiernej liczby przewinień goście ostatnie 10 sekund spotkania kończyli w czwórkę.

Dla Górnika Trans.eu była to dopiero czwarta porażka w sezonie i druga w tym roku z klubem z dolnych rejonów tabeli. Pod koniec stycznia wałbrzyszanie ulegli Biofarmowi Basket, w 22. kolejce musieli uznać wyższość Energa Kotwicy. Także pierwszy mecz tych drużyn w Wałbrzychu był zacięty i zakończył się zaledwie dwupunktową wygraną zespołu Łukasza Grudniewskiego.

Energa Kotwica stopniowo budowała przewagę, wygrywając trzy pierwsze kwarty spotkania. Ważna dla losów rywalizacji okazała się trzecia kwarta, którą podopieczni Nikołaja Tanasiejczuka wygrali 27:16. Dużej energii drużynie dostarczył Nick Madray, który uzyskał sześć pierwszych punktów w trzeciej kwarcie. Później w zdobywanie punktów włączyli się pozostali koledzy. 

Gospodarze byli znacznie skuteczniejsi z gry, wygrali też walkę pod tablicami. Dobrą zmianę dał doświadczony Jakub Dłoniak – 15 punktów, który wspólnie ze środkowym Górnika Trans.eu Damianem Cechniakiem był najlepszym punktującym meczu.

Punkty na wyjeździe stracili też STK Czarni. Słupszczanie ulegli po dogrywce Weegree AZS Politechnika Opolska 105:111, przez całe spotkanie mając duże problemy z faulami. Z tego powodu ostatnie 10 sekund spotkania goście kończyli w czwórkę.

W całym spotkaniu oba zespoły trafiły łącznie 24 z 61 rzutów z dystansu. Znacznie dłużej na prowadzeniu znajdowali się gospodarze, ale w końcówce na moment inicjatywę przejęli przyjezdi, obejmując pięciopunktowe prowadzenie w czwartej kwarcie. Do remisu 98:98 trafieniem spod kosza doprowadził Tomasz Krzywdziński, który w końcówce podstawowego czasu gry mógł być bohaterem swojego zespołu. Po niecelnym wejściu pod kosz Tomasza Ochońko podkoszowy spudłował jednak ławty rzus spod kosza.

Ważnym zawodnikiem Weegree AZS Politechnika Opolska w dogrywce był Wojciech Leszczyński, który w tym fragmencie zawodów uzyskał 7 z 13 punktów zespołu. Najwięcej punktów dla gospodarzy uzyskał Tomasz Ochońko -25, z double-double zawody ukończył Krzywdziński (10 pkt i 10 zbiórek). STK Czarnym nie wystarczyło aż 38 punktów Filipa Małgorzaciaka.

 

Wyniki sobotnich meczów 22. kolejki pierwszej ligi

[mecz 96756]

[mecz 96758]

[mecz 96755]

[mecz 96759]

Biofarm Basket Poznań – Zetkama Doral Nysa Kłodzko (niedziela, godzina 17:00)
Miasto Szkła Krosno – Elektrobud-Investment ZB Pruszków (niedziela, godzina 18:00)

Źródło: Polski Związek Koszykówki