System i terminarz rozgrywek 1 Ligi Kobiet

Wydział Rozgrywek Departamentu Sportu PZKosz podaje system i terminarz rozgrywek 1 Ligi Kobiet w sezonie 2020/2021.

Rozgrywkach 1 Ligi Kobiet biorą udział

Grupa A
MPKK (Sokołów Podlaski) – MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski
KKS (Olsztyn) – KKS Olsztyn
SKK Polonia Warszawa Sp z o.o. (Warszawa) – SKK Polonia Warszawa
Mon-Pol (Płock) – Mon-Pol Płock
KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego (Warszawa) – AZS Uniwersytet Warszawski
MKS (Pruszków) – MKS Pruszków
NLO nr 71 SMS PZKosz (Łomianki) – SMS PZKosz Łomianki
SKF Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk) – AZS UG II Gdańsk
Sportowa Politechnika (Gdańsk) – Politechnika Gdańska II
UKS Basket (Aleksandrów Łódzki) – UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki

Grupa B
KS AZS AJP (Gorzów Wielkopolski) – Enea AZS AJP II Gorzów Wlkp.
MUKS (Poznań) – MUKS Poznań
TS Wisła (Kraków) – Wisła CanPack Kraków
MKS Tęcza (Leszno) – Pompax Tęcza Leszno
KS Korona (Kraków) – GoodLood AZS PK Kraków
TS MOSiR (Bochnia) – Contimax MOSiR Bochnia
PTK w Pabianicach – Grot TomiQ Pabianice
UKS Lider (Swarzędz) – Lider Swarzędz
SKF KKK Maximus (Kąty Wrocławskie) – Dijo Maximus GOKiS Kąty Wrocławskie
MUKS Widzew (Łódź) – Widzew Łódź

SYSTEM ROZGRYWEK
W rozgrywkach bierze udział 20 zespołów w dwóch grupach. Rozgrywki będą prowadzone w dwóch etapach.

ETAP 1
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż) w ramach grup A i B.
Z grupy A w Etapie 2 – play-off – uczestniczyć będą drużyny, które zajmą miejsca 1-8.
Z grupy B w Etapie 2 – play-off – uczestniczyć będą drużyny, które zajmą miejsca 1-8.
Drużyny, które zajmą miejsca 9 w swoich grupach zakończą rywalizację w sezonie po Etapie 1.
Drużyny, które zajmą miejsca 10 w swoich grupach, zakończą rywalizację w sezonie po Etapie 1 i tracą prawo gry w 1 Lidze Kobiet w sezonie 2021/2022.

ETAP 2 – PLAY-OFF

I runda – do dwóch zwycięstw (1-1-1)
w parach A1-A8, A2-A7, A3-A6, A4-A5 oraz B1-B8, B2-B7, B3-B6, B4-B5
Zwycięzcy uzyskują prawo gry w II rundzie (ćwierćfinał), pokonani zajmują miejsca 9-16 w kolejności ustalonej wg zasad podanych poniżej.

II runda – ćwierćfinał – do dwóch zwycięstw (1-1-1)
para 1: A1/A8 – B4/B5
para 2: B1/B8 – A4/A5
para 3: A2/A7 – B3/B6
para 4: B2/B7 – A3/A6
Zwycięzcy uzyskują prawo gry w III rundzie (półfinał), pokonani zajmują miejsca 5-8 w kolejności ustalonej wg zasad podanych poniżej.

III runda – półfinał – do dwóch zwycięstw (1-1-1)
zwycięzca pary 1 – zwycięzca pary 4
zwycięzca pary 2 – zwycięzca pary 3
Zwycięzcy uzyskują prawo gry w IV rundzie – finał, pokonani uzyskują prawo gry w IV rundzie – o trzecie miejsce

IV runda – o trzecie miejsce – mecz i rewanż (1-1)
grają pokonani w półfinałach

IV runda – finał – do dwóch zwycięstw (1-1-1)
grają zwycięzcy półfinałów
Zwycięzca uzyskuje prawo gry w Ekstraklasie Kobiet (Energa Basket Liga Kobiet)
Zasady rozstawienia i przyznania miejsc

O rozstawieniu w rywalizacji play-off (przewaga własnego boiska) oraz o kolejności końcowej po odpadnięciu w określonej rundzie, decydują kolejno:
1. Wyższe miejsce w tabeli końcowej Etapu 1
2. Większa liczba punktów meczowych w tabeli końcowej Etapu 1
3. Jeśli w grupach będzie nierówna liczba drużyn, wówczas decyduje stosunek zwycięstw do liczby meczów.
4. Lepsza różnica punktów koszowych w tabeli końcowej Etapu 1
5. Większa liczba zdobytych punktów koszowych w tabeli końcowej Etapu 1
6. Losowanie.

PEŁNA TREŚĆ KOMUNIKATU

Źródło: Polski Związek Koszykówki